zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 25 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: NOŻE DO CIĘCIA SZPARAG cena: 10,00 PLN, rok: r., miejscowość: Namysłów, data: 2018-04-24, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem

ogrod@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Tulipany

tekst i zdjęcia Janina Kuś


Pochodzą z Azji Środkowej, ale to Holandia jest dziś głównym dostawcą tulipanów. Istnieje bardzo dużo odmian, ale co roku pojawiają się nowe.

W XVII wieku tulipan stał się bardzo modnym i pożądanym kwiatem. Był symbolem dostatku. Bogaci kupcy i rzemieślnicy gotowi byli zapłacić każdą cenę za cebulę rzadko spotykanego tulipana. Za cebulę tulipana Semper Augustus - najpiękniejszego i najbardziej rzadkiego wtedy tulipana - można było kupić porządny dom.

Dziś w każdym ogródku znajdziemy tulipany. Wyróżniają się spośród innych wiosennych kwiatów bo wyrastają na długich łodygach, nawet do 70-80 cm wysokości.

Tulipany bardzo lubią dużo światła i najlepiej rosną w miejscach dobrze nasłonecznionych. Gleba, w której umieścimy cebule powinna być żyzna, wilgotna i próchnicza. Bardzo ważne żeby byłą lekka i przepuszczalna. Tulipany nie będą rosły w ziemi ciężkiej i zbitej, zbyt mokrej. W takim warunkach cebule może zaatakować choroba grzybicza.

Cebule sadzimy na przełomie września i października, żeby zdążyły się jeszcze ukorzenić przed mrozami. Sadzimy je na głębokość 2-3 wysokości cebul. Duże cebule sadzimy na głębokość około 10-13 cm, małe 5-8 cm. Na powierzchni 1 metra kwadratowego najlepiej posadzić około 15 dużych cebul. Gleba powinna być miękka, dobrze spulchniona, żeby korzenie mogły swobodnie wyrastać. Przed sadzeniem, glebę powinniśmy zasilić nawozem wieloskładnikowym, wolno działającym. Cebule warto posadzić w plastikowych koszyczkach, łatwiej będzie wykopać i nie uszkodzić. Niektórzy ogrodnicy nie wykopują cebul. Jednak cebule zostawione w ziemi, co prawda będą kwitły, ale co roku drobniej i będą się zagęszczać.

Ważnym czynnikiem jest podlewanie. Po przekwitnieniu należy zadbać aby ziemia wokół tulipanów była wilgotna, co pomaga cebulom zgromadzić odpowiednią ilość zapasów i przyczynia się do ich wzrostu. Dopiero jak liście zaschną możemy wykopać tulipany.

Jak wybrać cebule?

Ważne jest aby dokładnie obejrzeć cebule. Powinny być jak najbardziej okazałe, jędrne i bez uszkodzeń. Przyjrzyjmy się czy nie ma śladów pleśni, jakichś plam, czy mają łuski okrywające. Przed sadzeniem cebule warto zaprawić środkami grzybobójczymi.

Na zimę warto przykryć posadzone cebule słomą lub gałązkami świerkowymi.

Jak uzyskać nowe rośliny?

Najbardziej odpowiedni sposób na uzyskanie pożądanej odmiany do zakup cebuli, lub pozyskanie cebuli przybyszowej, to znaczy odrostu od cebuli macierzystej. Ten sposób pozwala zachować wszystkie pożądane cechy tulipana. Okazy uzyskane z nasiona niestety nie przekazują unikalnych walorów kolorystycznych. Czasami w wyniku zakażenia wirusem otrzymuje się niepowtarzalne odmiany tulipaów.

 biale, z czerwonym akcentem

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Środa Śląska

data: 2018-04-24

cena: 500,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-24

cena: 3 500,00 PLN

miejscowość: Zwiastowice

data: 2018-04-24

miejscowość: Dzierżoniów

data: 2018-04-24

miejscowość: Wróblowice

data: 2018-04-24

cena: 2 000,00 PLN

miejscowość: Żerniki Wrocławskie

data: 2018-04-24

cena: 45 000,00 PLN

miejscowość: Środa Śląska

data: 2018-04-24

miejscowość: Jaworzno

data: 2018-04-24

cena: 1 900,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-24

cena: 100,00 PLN

miejscowość: Świebodzice

data: 2018-04-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: ogrod@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA