zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 25 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: KUPIĘ KOSIARKĘ DO TRAWY TRAKTOREK rok: r., miejscowość: Środa Śląska, data: 2018-04-24, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem

ogrod@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Woda do podlewania

Janina Kuś


Woda przenosi składniki odżywcze po całej roślinie. Jest niezbędnym elementem fotosyntezy, podczas którego roślina produkuje pożywienie. Kiedy nie ma wystarczającej ilości wody, łodyga mięknie, niższe liście zwijają się i żółkną, kwiaty bledną, a pączki kwiatowe opadają, zanim się rozwiną. Podobnie niekorzystny dla roślin jest nadmiar wody.

Nie każda woda jest dobra. W uprawie roślin pokojowych duże znaczenie ma jakość wody. Woda z kranu odpowiada większości roślin. Czasami jednak woda ta jest zbyt twarda z powodu dużej zawartości soli wapnia. Im kwaśniejszego podłoża wymagają rośliny, tym gorzej znoszą podlewanie twardą wodą.

Większość roślin pokojowych najlepiej rośnie w podłożu o pH między 5,5 a 6,5. Rośliny, które wymagają wyraźnie kwaśniejszego podłoża to kamelie, azalie, wrzosy, wrzośce, storczyki i inne rośliny lasów tropikalnych. Do oznaczania odczynu wody i podłoża służą różne wskaźniki.

Aby pozbyć się wapnia, można wodę przegotować lub przepuścić przez nieodkwaszony torf. Wymaga to trochę pracy, ale dla pięknie kwitnących azalii i innych kwaśnolubnych roślin warto pozbyć się wapnia.

Doskonałym źródłem miękkiej wody jest deszczówka. Niestety, zbierana w dużych miastach lub w ich okolicy może być zanieczyszczona związkami chemicznymi.

Wszystkie rośliny pokojowe potrzebują wody trochę ogrzanej, o tzw. temperaturze pokojowej, nawet jeśli na okres zimowego spoczynku zostały wystawione do chłodniejszego miejsca.

Woda pozostawiona na noc osiąga wymaganą temperaturę i ulatnia się z niej część zawartego w niej chloru.

Roślin nie należy podlewać codziennie. Takie podlewanie w końcu zniszczy roślinę. Warto przed podlaniem sprawdzić poziom wilgotności ziemi. Ziemia paproci i innych wodolubnych powinna być stale wyczuwalnie wilgotna.

Większość domowych roślin liściastych należy podlewać obficie i często od wiosny do jesieni, zmniejszając podlewanie zimą. Górna warstwa ziemi (ok. 1 - 2 cm) musi wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Dobre nawilgocenie, a następnie pewien okres suchszy pozwala na wnikanie powietrza do ziemi.

Niebezpiecznie jest częste podlewanie roślin małymi ilościami wody, co może doprowadzić do nadmiaru wody w doniczce. Pojawienie się mchu jest objawem zbyt dużej ilości wody.

Niestety czasami zapomnimy o podlewaniu i ziemia w doniczce wysycha i obkurcza się. W takim wypadku należy nalać wody na spodek i wstawić doniczkę na pół godziny. Jeśli roślina wchłonie całą wodę, należy dolać następną porcję i zostawić na kolejne pół godzony. Nie należy dolewać pozostałej na spodku wody do doniczki. Można też ratować roślinę wstawiając do miski z wodą, by podłoże nasiąknęło wodą, a następnie odstawić na spodek. Nadmiar wody wyciekający z doniczki należy wylać.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 500,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-24

cena: 4,50 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-24

cena: 4 000,00 PLN

miejscowość: Prusice

data: 2018-04-24

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Piława Górna

data: 2018-04-24

miejscowość: Dzierżoniów

data: 2018-04-24

miejscowość: Środa Śląska

data: 2018-04-24

miejscowość: Jaworzno

data: 2018-04-24

cena: 2 000,00 PLN

miejscowość: Żerniki Wrocławskie

data: 2018-04-24

cena: 5,00 PLN

miejscowość: Stare Bogaczowice

data: 2018-04-24

cena: 3 500,00 PLN

miejscowość: Zwiastowice

data: 2018-04-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: ogrod@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA