zobacz: przerywnik.pl autogielda.pl e.autogielda.pl
Środa, 25 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl
Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: KUPIĘ KOSIARKĘ DO TRAWY TRAKTOREK rok: r., miejscowość: Środa Śląska, data: 2018-04-24, ...szczegóły
GALERIA
NAPISZ DO NAS
Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem
NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE
NAJNOWSZE
Żurawina do mięs i serów (04-11-2014)
Dystyngowany wdzięk iglaków (03-09-2014)
Sałatka z kurkami (24-07-2014)
Lubczyk - viagra naszych dziadków (06-06-2014)
Agawa - problem liści (10-04-2014)
Tulipany (24-03-2014)
Janina Kuś
Nie każda woda jest dobra. W uprawie roślin pokojowych duże znaczenie ma jakość wody. Woda z kranu odpowiada większości roślin. Czasami jednak woda ta jest zbyt twarda z powodu dużej zawartości soli wapnia. Im kwaśniejszego podłoża wymagają rośliny, tym gorzej znoszą podlewanie twardą wodą.
Większość roślin pokojowych najlepiej rośnie w podłożu o pH między 5,5 a 6,5. Rośliny, które wymagają wyraźnie kwaśniejszego podłoża to kamelie, azalie, wrzosy, wrzośce, storczyki i inne rośliny lasów tropikalnych. Do oznaczania odczynu wody i podłoża służą różne wskaźniki.
Aby pozbyć się wapnia, można wodę przegotować lub przepuścić przez nieodkwaszony torf. Wymaga to trochę pracy, ale dla pięknie kwitnących azalii i innych kwaśnolubnych roślin warto pozbyć się wapnia.
Doskonałym źródłem miękkiej wody jest deszczówka. Niestety, zbierana w dużych miastach lub w ich okolicy może być zanieczyszczona związkami chemicznymi.
Wszystkie rośliny pokojowe potrzebują wody trochę ogrzanej, o tzw. temperaturze pokojowej, nawet jeśli na okres zimowego spoczynku zostały wystawione do chłodniejszego miejsca.
Woda pozostawiona na noc osiąga wymaganą temperaturę i ulatnia się z niej część zawartego w niej chloru.
Roślin nie należy podlewać codziennie. Takie podlewanie w końcu zniszczy roślinę. Warto przed podlaniem sprawdzić poziom wilgotności ziemi. Ziemia paproci i innych wodolubnych powinna być stale wyczuwalnie wilgotna.
Większość domowych roślin liściastych należy podlewać obficie i często od wiosny do jesieni, zmniejszając podlewanie zimą. Górna warstwa ziemi (ok. 1 - 2 cm) musi wyschnąć przed kolejnym podlewaniem. Dobre nawilgocenie, a następnie pewien okres suchszy pozwala na wnikanie powietrza do ziemi.
Niebezpiecznie jest częste podlewanie roślin małymi ilościami wody, co może doprowadzić do nadmiaru wody w doniczce. Pojawienie się mchu jest objawem zbyt dużej ilości wody.
Niestety czasami zapomnimy o podlewaniu i ziemia w doniczce wysycha i obkurcza się. W takim wypadku należy nalać wody na spodek i wstawić doniczkę na pół godziny. Jeśli roślina wchłonie całą wodę, należy dolać następną porcję i zostawić na kolejne pół godzony. Nie należy dolewać pozostałej na spodku wody do doniczki. Można też ratować roślinę wstawiając do miski z wodą, by podłoże nasiąknęło wodą, a następnie odstawić na spodek. Nadmiar wody wyciekający z doniczki należy wylać.
SZUKAJ
OGŁOSZENIA
miejscowość: Dzierżoniów
data: 2018-04-24
miejscowość: Środa Śląska
data: 2018-04-24
miejscowość: Jaworzno
data: 2018-04-24
cena: 2 000,00 PLN
miejscowość: Żerniki Wrocławskie
data: 2018-04-24
Redakcja: ogrod@autogielda.pl
Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA