zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 25 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: SADZONKI rok: r., miejscowość: Jaworzno, data: 2018-04-24, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem

ogrod@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Dystyngowany wdzięk iglaków

Janina Kuś


Od wielu lat rośliny iglaste cieszą się niezmiennym powodzeniem wśród amatorów zieleni. Trudno nie docenić ich walorów. Dzięki jednolitości koloru igieł i geometrycznej formie wyglądają dystyngowanie. Ogromna ilość form i odcieni zieleni daje możliwość zastosowania iglaków w każdym miejscu.

Rośliny iglaste nie zrzucają igieł na zimę (poza modrzewiem i metasekowoją) i zdobią ogród przez cały rok. Ponieważ rosną wolniej niż rośliny liściaste, dłużej zachowują jednakowy pokrój i kompozycję. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy osiągną maksymalną wysokość.

Wiele drzew iglastych korzystnie wpływa na samopoczucie człowieka. Gęsty szpaler iglaków tworzy swoisty mikroklimat z żywicznym zapachem olejków eterycznych.

Rośliny iglaste występują w wielu formach. Znajdziemy tu wysokie drzewa, szczepione formy zwisające, krzewy kolumnowe, kuliste i stożkowe oraz rozłożyste i płożące. Dzięki tak dużej ilości form i kolorów (od żółtozielonego, przez srebrzystozielony, aż po ciemnozielony) można stworzyć piękne kompozycje z samych iglaków. Różna wysokość pozwala na piętrowe rozmieszczenie roślin.

Żywopłoty iglaste są doskonałym tłem dla kwitnących krzewów liściastych i bylin. Tworzą naturalną barierę przed podmuchami zimnych wiatrów, śnieżyc, zatrzymują kurz, spaliny i hałas uliczny. Zapewniają nam intymność i pozwalają swobodnie wypoczywać, osłaniając przed wzrokiem przechodniów. -wietnie nadają się na takie obsadzenia kolumnowe lub stożkowate odmiany żywotnika, cisów czy jałowców. Rośliny te dobrze znoszą przycinanie. Ciekawy wygląd mają żywopłoty z modrzewia, choiny i świerków.

Drzewa iglaste, wyróżniające się kształtem korony lub kolorem igieł możemy posadzić pojedynczo lub w niewielkich grupach. Takim pięknym pojedynczym elementem ogrodu może być np. świerk serbski i kłujący, jodła koreańska, limba lub płacząca forma cyprysika nutkajskiego.

Karłowe gatunki iglaków wolno rosnących są atrakcyjnym elementem ogródków skalnych. Do ogródków nadają się jałowce płożące, karłowe świerki, niektóre odmiany jałowca pospolitego, sosny górskiej czy cyprysika groszkowego.

Często w naszych ogrodach pojawiają się oczka wodne, które poprawiają mikroklimat oraz wabią różne zwierzęta. W takich mokrych miejscach dobrze rośnie cyprysik błotny. Nad stawami możemy posadzić jałowce płożące, cisy, cyprysiki i świerki.

Formy okrywowe iglaków tworzą piękne dywanowe kobierce w miejscach, gdzie bardzo trudno utrzymać trawnik. W miejscach nierównych, silnie zacienionych pod drzewami sadzi się rośliny iglaste. Atrakcyjnie wyglądają posadzone w szczelinach między kamieniami. Iglaki okrywowe nie tylko zdobią ogród, ale utrzymują w glebie odpowiednią wilgotność i nie dopuszczają do rozwoju chwastów. Do takich nasadzeń przydatne są odmiany jałowca płożącego i pospolitego, niektóre odmiany świerka pospolitego.

Iglakami coraz częściej zdobimy balkony i tarasy. Umieszczając je tam musimy pamiętać, że uprawiane w tych miejscach, narażone są na przesychanie podłoża, gdyż w upalne dni na balkonach i tarasach dosyć często panują ekstremalne warunki temperaturowe. Zanim więc zdecydujemy się na ich zakup, dobrze jest wybrać gatunki odporne na mróz, suszę i częste wahania temperatury.

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 17 000,00 PLN

miejscowość: Szklary Dolne

data: 2018-04-24

cena: 2 500,00 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-24

cena: 3 500,00 PLN

miejscowość: Zwiastowice

data: 2018-04-24

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Piława Górna

data: 2018-04-24

miejscowość: Środa Śląska

data: 2018-04-24

cena: 17 300,00 PLN

miejscowość: Kiełczów

data: 2018-04-24

cena: 45 000,00 PLN

miejscowość: Chmielów

data: 2018-04-24

miejscowość: Dzierżoniów

data: 2018-04-24

miejscowość: Wróblowice

data: 2018-04-24

miejscowość: Jaworzno

data: 2018-04-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: ogrod@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA