zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Poniedziałek, 20 Listopada 2017, Imieniny obchodzą: Edyta, Edmund, Anatol

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: POMIDORY - 400 ODMIAN ? NASIONA ? ZAPRASZAM PO ZDROWIE !! ZAPRASZAM DO ZA cena: 3,49 PLN, rok: r., miejscowość: polska, data: 2017-11-20, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem

ogrod@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

 owoc pigwy

owoc pigwy

Pigwa smaczna, aromatyczna i dekoracyjna

tekst i zdjęcia Janina Kuś


Sądzi się, że to pigwa była owocem, który biblijna Ewa podała Adamowi. Już kilka tysięcy lat temu Kreteńczycy uprawiali pigwy, zwane mela Kydonia czyli jabłko z Kydonii. Była cennym owocem, który służył jako środek płatniczy. Z Krety rozprzestrzeniła się na szeroki świat. Pigwa była symbolem Afrodyty, a Rzymianie poświęcili ją bogini Wenus. W języku portugalskim pigwa to marmelo, stąd pochodzi słowo marmolada.

Pigwa (Cydonia oblonga) należy do rodziny rĂłżowatych, jak grusza i jabłoń. Może być prowadzona jako krzew lub drzewo dorastające do 8 m. Duże kwitnące na biało lub rĂłżowo kwiaty wydzielają przyjemny zapach. ŻĂłłte owoce mają cudowny, wyrazisty aromat (połączenie ananasa i pomarańczy). Mają kształt gruszki lub jabłka. Miąższ pigwy gruszkowej uważany jest za bardziej soczysty i o mniejszej ilości komĂłrek kamiennych niż u pigwy jabłkowej. Pigwy pokryte są gęstymi drobnymi włoskami, ktĂłre ścierają się. OwocĂłw nie spożywa się na surowo, bo są cierpkie i bardzo twarde. Dopiero po przetworzeniu ujawnia się ich smak i aromat. Owoce zbieramy pod koniec października. W chłodnym miejscu można je przechowywać przez kilka tygodni.

Z powodu dużej ilości pektyn doskonale nadają się na galarety słodkie i słodko-kwaśne do mięs oraz marmolady. Wspaniale wzmacniają smak przetworĂłw z jabłek i z gruszek. Możne je łączyć z miodem lub faszerować. Z pigwy można robić aromatyczne nalewki, likiery, Owoce zawierają garbniki, witaminę C, żelazo, mangan, miedź, nikiel, glin, olejki eteryczne. Pigwa przygotowana z miodem i octem pobudza apetyt. Przez wytrząsanie nasion z wodą otrzymujemy śluzy stosowane przy nieżytach żołądka, jelit, wzdęciach i zapaleniu tchawicy i oskrzeli.

Z powodu pięknego zapachu całe owoce kładziono w bieliźniarkach.Stanowisko

Pigwa wymaga gleby żyznej prĂłchniczej, wilgotnej i ciepłej. Udaje się rĂłwnież na ziemiach mniej żyznych, suchych jeśli ma pH gleby ma wartość ok. 5,9-7. Korzenie i gałęzie są bardzo wrażliwe na przymrozki, dlatego uprawa udaje się w rejonach o łagodnych zimach. Okrywanie na zimę, chroni roślinę przed przemarzaniem. Z powodu dużej wrażliwości na mrĂłz pigwę sadzimy wiosną.Przycinanie

Pigwa bez przycinania tworzy krzaczastą koronę. Po posadzeniu pień przycinamy na wysokości 60-100 cm. W kolejnym roku zostawiamy tylko 6-7 najsilniejszych pędĂłw bocznych, ktĂłre powinny być skierowane w rĂłżne strony, najlepiej pod kątem ok. 45 stopni do pnia. Pędy nie mogą rosnąć blisko siebie. Dla rozkrzewienia w następnych latach skracamy pędy głĂłwne. PĂłźniej wycinamy tylko pędy chore i wyrastające w środku korony, dla dostatecznego doświetlenia. Pamiętajmy, że wszelkie cięcia należy wykonywać wiosną.

 drzewo pigwy

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

cena: 3,49 PLN

miejscowość: polska

data: 2017-11-20

cena: 3,49 PLN

miejscowość: warszawa

data: 2017-11-20

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: ogrod@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA