zobacz:  przerywnik.pl   autogielda.pl   e.autogielda.pl

Środa, 25 Kwietnia 2018, Imieniny obchodzą: Marek, Jarosław, Wasyl

ds

Ogłoszenia pochodzą z serwisu autogielda.pl: KOSIARKA DO TRAWY STIHL SF-280K cena: 500,00 PLN, rok: r., miejscowość: Kępno, data: 2018-04-24, ...szczegóły

GALERIA

NAPISZ DO NAS

Napisz do nas - w każdej sprawie związanej z ogrodnictwem

ogrod@autogielda.pl

NAJCZĘŚCIEJ CZYTANE

Kwitnące hortensje wypełniają ogród kolorem

Janina Kuś


W pewnym małym miasteczku mieszkał ogrodnik. Bukiety jego kwiatów zdobiły pobliski kościół. I ten ogrodnik co roku na Wielkanoc dokonywał cudu. Przyroda ledwie budziła się ze snu a on cały ołtarz ukwiecał nieziemsko pięknymi bukietami obficie kwitnących hortensji. W ten dzień wszyscy zebrani, zaczarowani pięknem kwiatów, w szczególnym nastroju uczestniczyli w misterium wielkanocnym.

Po latach okazało się, że te zaczarowane kwiaty rosną w ogrodach. I tak samo jak wtedy czarują swoim pięknymi i obfitymi kwiatami. Ilość i wielkość kwiatów powoduje, że ta część ogrodu tonie w białym, różowym lub niebieskim kolorze.

Zielone krzewy w lipcu zakwitają kolorowymi kulami kwiatów. Początkowo kwiatostany są zielone, w miarę rozkwitania pojawia się intensywny kolor - błękitny, różowy, biały. Krzewy dorastają do 1-2 m wysokości i prawie całe pokrywają się kwiatami.

Hortensje to wieloletnie rośliny, uprawiane w ogrodzie lub w doniczkach. Rozrastają się na dość duże krzewy. W okresie kwitnienia pokrywają się kulistymi lub baldachowatymi kwiatami. Hortensje bukietowe mają stożkowate kwiaty i są najbardziej odporne na mróz. Odmiany ogrodowe kwitną od lipca do pierwszych przymrozków. Mają kuliste kwiatostany o średnicy około 20 cm. Przekwitające kwiaty zmieniają barwy ale zachowują kształt kwiatów i ciągle są atrakcyjną ozdobą ogrodu.

Hortensje drzewiaste rosną do 1,5 m wysokości i mają białe, bardzo duże kwiaty (do 30 cm średnicy). Znana jest też forma pnąca, która wspina się po murach, podporach na wysokość ponad 20 metrów. Kwiaty tworzą płaskie kwiatostany.

Stanowisko

Hortensje lubią stanowiska półcieniste i jasne, ale nie wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. W cieniu pędy wydłużają się.

Dobrze rośnie na lekko kwaśnych, żyznych i próchniczych glebach. Podczas sadzenia warto dodać do ziemi trochę torfu nieodkwaszonego. Barwa kwiatów hortensji ogrodowej zależy od stopnia zakwaszenia gleby. Na podłożach kwaśnych kwiaty mają kolor różowy, na zasadowych wybarwiają się na niebiesko. Aby utrzymać niebieski kolor rośliny zasilamy nawozem amoniakowym. Hortensja lubi stanowiska ciepłe i wilgotne. Za mała wilgotność podłoża powoduje więdnięcie roślin. W miejscach dłużej nasłonecznionych należy obfitej podlewać hortensje

Zimowanie

Hortensje są dość wrażliwe na mróz. Donice z roślinami należy wynieść z ogrodu do przewiewnej piwnicy lub innego pomieszczenia. Kiedy opadną liście nie podlewamy roślin, dopiero około lutego przestawiamy do słonecznego miejsca i podlewamy.

Hortensje zimujące w ogrodzie okrywamy przed mrozem. Jeśli nawet część łodyg przemarznie, to przycięcie poniżej przemarznięcia pozwoli uratować roślinę.

Cięcie

Młode rośliny przycinamy aby spowodować rozkrzewienie. Starsze okazy tniemy wczesną wiosną.

Przycinamy nisko lub wycinamy pędy przekwitłe, ponieważ kwiaty hortensji pojawiają się na rocznych pędach.

Ponieważ pędy hortensji drewnieją możemy ją uformować jako formę wysokopienną

SZUKAJ

NASZE GAZETY

OGŁOSZENIA

miejscowość: Dzierżoniów

data: 2018-04-24

miejscowość: Jaworzno

data: 2018-04-24

cena: 350,00 PLN

miejscowość: Piława Górna

data: 2018-04-24

cena: 45 000,00 PLN

miejscowość: Chmielów

data: 2018-04-24

miejscowość: Środa Śląska

data: 2018-04-24

miejscowość: Wróblowice

data: 2018-04-24

cena: 500,00 PLN

miejscowość: Kępno

data: 2018-04-24

cena: 4,50 PLN

miejscowość: Wrocław

data: 2018-04-24

cena: 2 000,00 PLN

miejscowość: Żerniki Wrocławskie

data: 2018-04-24

cena: 4 000,00 PLN

miejscowość: Prusice

data: 2018-04-24

NASZE SERWISY

Autogielda  Odjazd  M2 Planeta zwierząt  Erotyka

Redakcja: ogrod@autogielda.pl

Copyright © 2008 Autogielda - M. MAJSKI, J. STYRNA - SPÓŁKA JAWNA